Zabezpečený web – ilustrační foto

Zabezpečit nebo nezabezpečit webový hosting?

Napsal: webmaster | Publikováno: 10. 2. 2017

Zabezpečit nebo nezabezpečit webový hosting?Na začátek bychom si měli povědět něco málo o webhostingu. Tato službu poskytuje, chcete-li pronajímá, určitý prostor na serveru, kde si můžete ukládat a spravovat obsah Vašich webových stránek. …

Webhosting – ilustrační foto

Zabezpečit nebo nezabezpečit webový hosting?

Na začátek bychom si měli povědět něco málo o webhostingu. Tato službu poskytuje, chcete-li pronajímá, určitý prostor na serveru, kde si můžete ukládat a spravovat obsah Vašich webových stránek. S nadsázkou lze říci, že webhosting je vlastně vymezené místo na internetu, kam si můžete „zaparkovat” web. Je nutné si  ale uvědomit, že se samotným hostingem jsou úzce spojené další důležité služby jako je FTP, databáze (DB), emailová schránka i Vaše doména.

FTP

FTP (anglicky File Transfer Protocol) již podle názvu zajišťuje přenos souborů mezi jednotlivými PC pomocí počítačové sítě.

Databáze

DB, neboli „data base”  jsou jednoduše veškerá data a obsah Vašich  webových stránek zapsaná pomocí klíčů do specifických tabulek/knihoven.

Emailová schránka

Dnes je emailová schránka (někdy také emailový server) součástí nabídky služeb každého kvalitnějšího webhostingu a odvozena od Vaší domény.

Doména  

Doména určuje název Vašich webových stránek, který následuje po www nebo naopak (volné domény si můžete ověřit např. na Domény.cz).

Kvalitních poskytovatelů webhostingu je v České republice celá řada (mezi ty největší a nejznámější patří např. Wedos, Český hosting a další) a každý z nich používá pro své servery vlastní způsoby a metody zabezpečení, to už tolik ale neplatí pro Vaše webové stránky, citlivé informace klientů nebo data uložená na FTP, a už vůbec ne pro redakční systém.


O bezpečnost svého webu byste se měli v první řadě postarat sami. Existuje hned několik doporučených způsobů, jak můžete ochránit svůj web například před útokem hackerů,  předejít ztrátě dat nebo nefunkčnímu webu.

  1. Pořízením SSL certifikátu – zabezpečení webových stránek protokolem https (více o přechodu webu z http na https se dozvíte v našem článku)
  2. Pravidelné zálohy webových stránek
  3. Aktualizací redakčního systému a případně potřebných pluginů pro správné fungování webu.


Sdílejte tento článek

FacebooktwitterpinterestlinkedintumblrFacebooktwitterpinterestlinkedintumblr